fbpx
 

BIFACIAL – najnowsza technologia w branży PV

Ekrany Fotowoltaiczne
Szklarnie fotowoltaiczne

ENERGIA SŁONECZNABIFACIAL - najnowsza technologia w branży PV

Moduły bifacial są obecnie szeroko dyskutowanym tematem w branży fotowoltaiki (PV).

Technologia bifacial to nowa obiecująca koncepcja w branży PV. W przeciwieństwie do monofacial, technologia bifacial może pochłaniać światło z obu stron modułu, co może zmniejszyć koszt energii uzyskanej z fotowoltaiki. Ta redukcja kosztów jest spowodowana dodatkową energią uzyskaną z dodatkowego odbitego promieniowania docierającego do tylnej strony modułów.

Określenie zysku w produkcji energii dla modułów bifacial to coś więcej niż dla modułów jednostronnych, ponieważ oprócz kąta nachylenia i odległości między rzędami modułów, zależy również od wysokości montażu modułu, albedo gruntu oraz zacienienie modułów na ziemi.Moduły BiFacial

________________________________________
Technologia komórek bifacial PV
Dwustronne ogniwa słoneczne umożliwiają pochłanianie światła słonecznego z obu stron. Jednak ilość energii elektrycznej wytwarzanej nie jest po prostu podwojona, ponieważ przód i tył nie mają takiej samej wydajności. Dzieje się tak, ponieważ w tylnym oświetleniu większość nośników ładunku jest generowana z dala od węzła, który znajduje się w górnej części ogniwa, stąd wydajność zbierania jest niższa niż w strona przednia. Stosunek wydajności tylnej strony do wydajności przedniej części
nazywany jest współczynnikiem bifaciality.
________________________________________

Technologia modułu bifacial PV
Na poziomie modułu nie trzeba wprowadzać wielu zmian, aby przekształcić standardowy moduł w moduł dwustronny. Główną zmianą związaną z przejściem na system dwustronnym jest uczynienie tylnej pokrywy przezroczystą w celu ułatwienia absorpcji światła słonecznego z tyłu. Można to zrobić za pomocą szklanej lub przezroczystej podkładki. Ponadto dwustronne moduły słoneczne wymagają innej konstrukcji skrzynki przyłączeniowej.

________________________________________

Zastosowania modułów bifacial PV
Wiele firm zajmujących się modułami, instytutów badawczych i producentów zainteresowanych jest technologią bifacial . Obecnie instalują małe i duże systemy w bardzo różnych warunkach (orientacja, kąt pochylenia, wysokość, bifaciality, albedo…), aby uzyskać więcej danych na temat wydajności i niezawodności.

Pionowe systemy bifacial PV
Chociaż głównym celem zastosowania modułów w technologii bifacial jest dodatkowy uzysk energii, istnieją również zastosowania , które nie byłyby możliwe do wykonania z modułami jednostronnymi. Pionowe, dwustronne systemy PV, zazwyczaj w orientacji wschód-zachód, jest jednym z najczęściej rozważanych zastosowań. Systemy przynoszą szczególne korzyści, takie jak brak przylegającego śniegu w regionach bogatych w śnieg i minimalne zabrudzenie i osadzanie się piasku w miejscach pustynnych. Co więcej, ten typ instalacji pozwala uniknąć maksymalnej mocy w szczycie produkcji w południe („peak-shaving”) i zamiast tego przyczynia się do bardziej spójnej produkcji energii przez cały dzień poprawiając dostosowanie produkcji energii elektrycznej do zapotrzebowania.

W krajach uprzemysłowionych użytkowanie gruntów jest coraz bardziej ograniczone. Ponadto ceny gruntów stale “idą w górę”. Aby sprostać temu wyzwaniu, pionowe systemy bifacial PV mogą pozwolić na zastosowanie modułów bifacial jako zintegrowane, urządzenia „podwójnego zastosowania” w ramach struktur funkcjonalnych, aby uzyskać maksimum przewaga terenu. W tym rozdziale zostaną przedstawione niektóre aplikacje podwójnego zastosowania.
Systemy Agro-PV
Tak zwane „koncepcje agrofotowoltaiczne”, które wykorzystują ten sam obszar do celów rolniczych i fotowoltaicznych. Najbardziej popularne rozwiązania to podwyższona instalacja modułów PV na minimalnej wysokości i odpowiednie odstępy między rzędami, które umożliwiają maszynom rolniczym przejeżdżanie i korzystanie z gruntów pod spodem. Nowe podejście do pionowych dwustronnych elektrowni fotowoltaicznych jako koncepcja Agro-PV nie oznacza prawie żadnego pokrycia w powierzchni ziemi i prawie nie ma wpływu na rozkład napromieniowania i opadów.

https://www.next2sun.de/en/homepage/

Systemy na dachy płaskie

Dwustronne moduły fotowoltaiczne zainstalowane na dachu fabryki Coca-Cola w Szwajcarii.

https://www.hevelsolar.com/en/about/news/hevel-group-exports-bifacial-solar-modules-to-coca-cola-s-swiss-subsidiary/


System konstrukcji pod bezinwazyjny montaż modułów bifacialnych, w pionie na dachach płaskich pokrytych membraną lub papą :
produkt firmy Solar Innova Polska  – zobacz :   karta katalogowa SF-P BI_1.7.pdf

Szklarnie fotowoltaiczne

Fotowoltaika w architekturze gospodarstw rolnych to przyszłość, dzięki której produkcja może stać jest jeszcze wydajniejsza, bardziej ekonomiczna, a przede wszystkim proekologiczna (m. in. redukcja CO2). Szklarnie fotowoltaiczne projektowane są w taki sposób, żeby ciężar instalacji nie stanowił zagrożenia dla konstrukcji całej budowli, nawet przy zalegającym śniegu czy naporze wiatru. Finalny wygląd instalacji i ukształtowania paneli solarnych, uzależniony jest m. in. od wielkości szklarni, specyfiki upraw oraz rodzaju zadaszenia (dach jedno- lub wielospadowy).


System konstrukcji pod montaż modułów bifacialnych , do wykorzystania jako szklarnia fotowoltaiczna, o mocy 50kW oraz powierzcni 348m2 :
produkt firmy Solar Innova Polska  – karta katalogowa Szklarnia fotowoltaiczna 348m2 50kW.pdf

Integracja modułów bifacial PV w architekturze
Istnieje wiele możliwości w architekturze, które można wykorzystać do integracji PV. Poniższe przykłady to :
• Bariery akustyczne przy autostradach
• Zadaszenia
• Balustrady balkonowe

BIPV - Building Integrated PhotovoltaicsSOLAR INNOVA POLSKA

FOTOWOLTAIKA dla firm, dla rolnictwa, do domu i ogrodu, w architekturze .
POLSKA
96-500 Sochaczew
Lubiejew 3D
woj. Mazowieckie

T. +48 570-285-285
kontakt@solarinnova.pl

SPAIN
Paseo de los Molinos, 12-Bajo

03660 – NOVELDA
Alicante
T: +34 965075767
info@solarinnova.net