BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics)Fotowoltaika dla firm, czyli spraw sobie wyjątkowy prezent na koniec roku!
Fotowoltaika dla firm, czyli spraw sobie wyjątkowy prezent na koniec roku!
Inwestycja w przyszłość
Każdy moment jest dobry do tego, żeby zrealizować efektywną inwestycję w firmie, która przyniesie wymierne korzyści w krótkim okresie czasu. Końcówka roku to jednak szczególnie sprzyjający czas ku temu, bowiem wszelkie wydatki – mają przełożenie na obniżenie podstawy opodatkowania – dzięki wygenerowaniu dodatkowych kosztów. Doskonałym rozwiązaniem jest przemyślana i praktyczna zarazem inwestycja, która w przyszłości wiązać się będzie z szeregiem udogodnień oraz pożytków. Idealnym przykładem tego typu przedsięwzięcia, które cieszy rosnącą popularnością, również wśród przedsiębiorców – jest budowa instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja fotowoltaiczna to świetna opcja nie tylko dla podmiotów o większej, niż przeciętna, świadomości i wrażliwości proekologicznej, ale także dla ceniących sobie pragmatyczne, funkcjonalne oraz nowoczesne rozwiązania. W ciągu ostatnich lat energia elektryczna podrożała kilkukrotnie i nie ma żadnej gwarancji, że tendencja wzrostu cen prądu zostanie w przyszłości wyhamowana. Montaż systemów solarnych to niepowtarzalna możliwość uniezależnienia się od decyzji koncernów energetycznych i niewyczerpalne źródło zasilania dla firmy czy gospodarstwa, pozwalające zmniejszyć wydatki na prąd nawet o ponad 80%.
Oprócz klasycznych systemów fotowoltaiki oraz powszechnych w naszym otoczeniu rozwiązań BIPV, coraz większe zainteresowanie towarzyszy instalacjom w gruncie. Jednym z powodów jest brak ograniczających barier architektonicznych, możliwość optymalnego ukierunkowania paneli solarnych oraz zabudowy instalacji o dużo większej mocy. Im wyższa moc paneli, skorelowana z potrzebami firmy w zakresie zużycia energii elektrycznej, tym szybszy okres zwrotu, jak również bardziej efektywne odpisy kosztowe, zmniejszające należny podatek dochodowy dla skarbówki. Średni zwrot wydatków na fotowoltaikę w gruncie, wynosi 6-7 lat. To wysoka stopa zwrotu, tym bardziej, że żywotność paneli solarnych szacowana jest na ok. 25 lat.
Finansowanie przez leasing
Niewątpliwy aspekt ekologiczny oraz dbałość o środowisko naturalne, sprawiają, że inwestorzy decydujący się na tego rodzaju alternatywne źródła energii, mogą liczyć na całe spektrum udogodnień i preferencji. Przy okazji rządowego “zielonego światła” i “akompaniamentu” w postaci dotacji dla fotowoltaiki, zareagował także sektor bankowy, który udziela korzystnych pożyczek, kredytów oraz leasingu na zakup instalacji solarnych. Okresowy brak gotówki nie jest więc przeszkodą dla firm w realizacji inwestycji fotowoltaicznej.
Ciekawą ofertę ułatwiającą sfinansowanie m. in. montażu paneli solarnych w gruncie, posiada PKO Leasing, gdzie przedsiębiorcy mogą starać się w uproszczonej procedurze o wyleasingowanie instalacji wartości do 250 tysięcy złotych. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ przed dłuższy okres czasu, dzięki ratom leasingowym, można obniżyć podstawę opodatkowania w firmie. Dodatkowo, w koszty można jednorazowo zaliczyć opłatę wstępną, wszelkie prowizje oraz ewentualne wydatki eksploatacyjne.