BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics)Futurystyczny wygląd i darmowy prąd - nowoczesne fasady fotowoltaiczne
W naszym najbliższym otoczeniu powstają nowoczesne kompleksy sportowe, rozbudowywana jest infrastruktura drogowa, wyrastają biurowce o futurystycznym wyglądzie, dynamicznie zmieniając przestrzeń wokół nas. Jednocześnie, zaobserwować można też nowe trendy w obszarze wielkomiejskiej architektury, oparte na adaptacji innowacyjnych rozwiązań BIPV. System ten polega na naturalnym wkomponowywaniu modułów fotowoltaicznych w istniejącą lub nowo powstającą architekturę budynków i różnych konstrukcji/budowli. Oprócz aspektów wizualnych i estetycznych, towarzyszy temu możliwość wykorzystania darmowej energii elektrycznej dla potrzeb danego obiektu. Jednym z rewolucyjnych pomysłów, jaki coraz częściej znajduje zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, są fasady fotowoltaiczne. To specjalne konstrukcje, na jakich zamontowane zostają panele fotowoltaiczne – w taki sposób, że całość tworzy spójną estetyczno-funkcjonalną obudowę elewacji budynków.
Architektura solarna to nowa rzeczywistość, która łączy w sobie wartości użytkowe oraz efektywność biznesową – z troską o środowisko naturalne. Funkcjonalne, nowoczesne, eleganckie i proekologiczne formy, jakie zapewnia fotowoltaika w architekturze, stają się powoli obiektem pożądania inwestorów, a także urbanistów. Technologia montażu modułów fotowoltaicznych zyskuje też coraz większe uznanie wśród firm wykonawczych, dla których solarne panele stanowią przy okazji wdzięczny i efektywny materiał budowlany.
Panele, z jakich powstają zapierające dech w piersiach fasady fotowoltaiczne, mogą być instalowane zarówno na istniejących budynkach, jak i nowo projektowanych. W przypadku budowy nowych obiektów, cała elewacja budynku konstruowana jest wyłącznie z modułów fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że technologia ta jest całkowicie odporna na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych, np. pogodowych, jak również wytrzymała pod kątem uszkodzeń mechanicznych, jakie mógłby wygenerować czynnik ludzki (akty wandalizmu). Fasady fotowoltaiczne to niewyczerpalne wręcz źródło architektonicznych inspiracji oraz darmowego prądu, który z powodzeniem może zasilić wiele wewnętrznych instalacji elektrycznych w budynku.
Technologia integracji modułów fotowoltaicznych Solar Innova stosowana w instalacjach BIPV jest wielofunkcyjna. Oznacza to, że oprócz wytwarzania energii elektrycznej, także spełniają wszystkie wymagania stawiane przez konwencjonalne elewacjach: ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ochrona przed czynnikami akustycznymi, czy termoizolacyjność. Z drugiej strony, są nowością o charakterze estetycznym w odniesieniu do konwencjonalnych elewacji.
Obecnie możemy rozróżnić dwa rodzaje instalacji na elewacji :
- Pierwszym z nich jest integracja konwencjonalnych modułów fotowoltaicznych na
elewacjach już zbudowanych. - Druga możliwa forma integracji jest skonfigurowanie elewacji budynku przy użyciu
modułów fotowoltaicznych jako materiał budowlany. Panele są integralną część konstrukcji
budynku i jako takie muszą zapewnić odpowiednie cechy wytrzymałościowe i ochrony przed
czynnikami zewnętrznymi.
CIS – Copenhagen International School Nordhavn
Projekt nagrodzony przez ICONIC Award, a także znalazł się w finale konkursu European Architecture Award.
Pracownia architektoniczna C.F. Møller zaprojektowała połączenie szkoły i elektrowni słonecznej ….
12 000 paneli fotowoltaicznych, powierzchnia ponad 6000m2, 720kWp mocy
Czytaj więcej na:
https://www.archilovers.com/projects/213689/cis-copenhagen-international-school-nordhavn.html