fbpx
 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics)Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie ?

Architektura Solarna

Podwyżki cen prądu spowodowały rosnący popyt na technologie i rozwiązania ukierunkowane na zmniejszanie kosztów korzystania z energii elektrycznej. Coraz powszechniejszym sposobem na ograniczenie wydatków związanych z oświetleniem oraz zasilaniem różnego rodzaju sprzętów i domowych urządzeń elektrycznych, staje się montaż instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym można zyskać darmowy prąd. Od momentu, kiedy pojawiło się rządowe wsparcie dla tego typu przedsięwzięć, a także korzystne rozwiązania podatkowe, zainteresowanie fotowoltaiką sukcesywnie wzrasta. Dzisiejszy rynek alternatywnych źródeł energii oferuje szeroką gamę wariantów w obszarze zabudowy instalacji solarnych, które mogą być mocowane nie tylko na dachach, ale także na elewacji, zbiorniku wodnym czy na gruncie. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom najpopularniejszych rozwiązań, zanim podejmie się decyzję o konkretnym umiejscowieniu fotowoltaiki na terenie posesji prywatnej, firmowej czy należącej do rolnika. Nowoczesna fotowoltaika dla rolnictwa, to koncept oparty na wykorzystaniu rozległych terenów wiejskich.

Pierwsze instalacje fotowoltaiczne montowane były na dachach budynków. Montaż nie był problematyczny, a moc, jaką potrafiła wygenerować taka instalacja, zwykle wystarczała na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego. Wieloletnia praca ekspertów na rzecz rozwoju technologii solarnej i monitorowanie efektywności dachowych paneli, pozwoliły jednak stwierdzić, że nie jest to optymalna koncepcja. Głównym czynnikiem zmniejszającym wydajność paneli dachowych, jest z góry narzucony istniejący układ połaci – czyli najczęściej niekorzystne nachylenie oraz usytuowanie względem linii przebiegu słońca. Nie bez znaczenia są też różne kolizje architektoniczne (np. kominy, okna) oraz ograniczona nośność konstrukcji. Prawidłowe funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych wymaga również okresowego czyszczenia, co w przypadku umiejscowienia instalacji na dachu, stwarza obiektywne trudności.

Zupełnie inaczej przedstawia się opcja posadowienia modułów fotowoltaicznych bezpośrednio na gruncie. Zarówno fotowoltaika dla firm, jak i dla gospodarstw domowych, umożliwia zaadaptowanie tego rodzaju rozwiązania. Zbudowanie stabilnej konstrukcji, dzięki której panele solarne usytuowane zostaną pod odpowiednim kątem w przedziale 30-40 stopni oraz ukierunkowane na południe – nie powinno nastręczać żadnych problemów. W trakcie montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie, należy pamiętać jedynie, aby panele wzajemnie się nie zacieniały, ponieważ ogranicza to uzyski energii elektrycznej. W przypadku mocowania systemu modułów solarnych na gruncie, zyskujemy przy okazji znacznie lepszą cyrkulację i wentylację paneli, co wpływa na skuteczność działania instalacji. Panele dachowe są bardziej podatne na przegrzewanie w czasie upałów, co w konsekwencji przekłada się na niepożądane straty produkcyjne. Dostęp do modułów posadowionych na gruncie i utrzymanie ich we właściwej czystości, to kolejna zaleta tego rozwiązania. Istotna jest także niedawna interpretacja podatkowa, opublikowana m. in. na stronie Ministerstwa Finansów, która jednoznacznie wskazuje na możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, a także z dofinansowania z programu “Czyste powietrze” – na budowę instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na gruncie.

Potrzebujesz więcej wiedzy ?

poczytaj .........

RAPORT - Optimization and Performance of Bifacial Solar Modules: A Global PerspectiveRAPORT - Optymalizacja i wydajność -Bifacial Fotowoltaiczne Moduły : Globalna Perspektywa

magazynfotowoltaika.plModuły dwustronne w systemach PV

BIPV - Building Integrated PhotovoltaicsSOLAR INNOVA POLSKA

FOTOWOLTAIKA dla firm, dla rolnictwa, do domu i ogrodu, w architekturze .
POLSKA
96-500 Sochaczew
Lubiejew 3D
woj. Mazowieckie

T. +48 570-285-285
kontakt@solarinnova.pl

SPAIN
Paseo de los Molinos, 12-Bajo

03660 – NOVELDA
Alicante
T: +34 965075767
info@solarinnova.net